Manastirea Jitianu

                             - pagina oficiala a Sfintei Manastiri Jitianu

Program liturgic


Programul de slujbe a Sfintei Mănăstiri Jitianu.

  • DUMINICĂ:
    Începerea slujbei – 9.00

    • Acatistul
      Sfintei Învieri a Domnului Iisus Hristos.

    • Ceasurile
      III și VI;

    • Obednița

    • Sfânta
      Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur.

  • SEARA:
    Începerea slujbei- 17.00

    • Ceasul
      IX

    • Vecernia

    • Paraclisul
      Maicii Domnului

    • Pavecernița
      Mică.
  • LUNI
    DIMINEAȚA
    :
    Începerea slujbei- 07.00
  • Acatistul
    Sfântului Mare Mucenic Dimitrie
  • Ceasurile
    III și VI;
  • Obednița
  • Sfânta
    Liturghie.
  • SEARA:
    Începerea slujbei- 17.00.
    • Ceasul
      IX
    • Vecernia
    • Pavecernița
    • Utrenia.
    • Ceasul
      I
  • MARȚI
    DIMINEAȚA:

    Începerea slujbei- 07.00

    • Acatistul
      Sfântului Acoperământ
    • Ceasurile
      III și VI;
    • Obednița
    • Sfânta
      Liturghie.
  • SEARA:
    Începerea slujbei- 17.00.
    • Ceasul
      IX
    • Vecernia
    • Pavecernița
      Mică
    • Utrenia.
    • Ceasul
      I
  • MIERCURI
    DIMINEAȚA:

    • Acatistul
      Sfântului Proroc Ilie
    • Ceasurile
      III și VI;
    • Obednița
    • Sfânta
      Liturghie
  • SEARA:
    Începerea
    slujbei- 17.00.
    • Ceasul
      IX
    • Vecernia
    • Pavecernița
      Mică
    • Utrenia.
    • Ceasul
      I
  • JOI
    DIMINEAȚA:

    • Acatistul
      Sfântului Ierarh Nicolae
    • Ceasurile
      III și VI;
    • Obednița
    • Sfânta
      Liturghie.
  • SEARA:
    Începerea slujbei- 17.00.
    • Ceasul
      IX
    • Vecernia
    • Pavecernița
      Mică
    • Utrenia
    • Ceasul
      I
  • VINERI
    DIMINEAȚA:

    • Acatistul
      Sfintei Cruci
    • Ceasurile
      III și VI
    • Obednița
    • Sfânta
      Liturghie
  • SEARA:
    Începerea
    slujbei- 17.00.
    • Ceasul
      IX
    • Vecernia
    • Pavecernița
      Mică
    • Utrenia
    • Ceasul
      I
  • SÂMBĂTĂ
    DIMINEAȚA:

    • Acatistul
      Buneivestiri
    • Ceasurile
      III și VI;
    • Obednița
    • Sfânta
      Liturghie
    • Parastas
      de morți.
  • SEARA:
    Începerea
    slujbei- 17.00.
    • Ceasul
      IX
    • Vecernia
      Mare
    • Litia
    • Utrenia.
    • Ceasul
      I